SLOBODA pod nákladom

http://dev_napotulkach.smpp.sk/wp-content/uploads/2020/12/img_5fcf702694946.

Mínus 10°C. Pocitová teplota aj o desať stupňov nižšia. Viditeľnosť do troch metrov. Silné sneženie. Víchrica zúri vo vysokotatranskej kotline, život akoby tu zastal. Spoza skaly sa zrazu vynorí vysokohorský nosič. Krošňa je skúšaná prudkým vetrom, nosič rovnako. Každým krokom je vyčerpanejší. A potom tma.Emotívna otváracia scéna, podčiarknutá podmanivou hudbou, nového dokumentu Sloboda pod nákladom od Pavla Barabáša, vyzdvihuje to, čo v dnešnom svete chýba. Výdrž a nezlomnosť.

http://dev_napotulkach.smpp.sk/wp-content/uploads/2020/12/img_5fcf7026a4434.

Príbeh štyroch ľudí, ktorých nezlomili režim a ani vek a ktorí stále, aj po šesťdesiatke aktívne pôsobia ako nosiči a chatári vo Vysokých Tatrách, prináša divákom veľmi silný odkaz. A to najmä v dobe, kedy je ľudstvo skúšané hlavne vlastnými chybami, a kedy samotní ľudia zabudli na hodnoty, ktoré našu spoločnosť zdobili v minulosti. Cez pokoru, nezištnosť, lásku k prírode, hľadanie správnych životných hodnôt, ako aj seba samého, cez tvrdú prácu a hlavne vďaka túžbe byť slobodný, sa režisérovi podarilo prostredníctvom svojich hlavných hrdinov nájsť v divákoch to, čo možno stratili. Vieru v ľudí a seba samých.

„Najväčšiu rolu zohrala tá sloboda tých hôr.

Že som prosto mohol potom žiť naplno a robiť to, čo som chcel.

To sa nedá nahradiť ničím.“

V. Beránek

Novopečený dokument sa sústredil na život už takmer zabudnutého povolania horských nosičov. Na to, ako reprezentanti Vysokých Tatier ostali verní svojmu remeslu, a práve preto aj poslednými svojho druhu v Európe. Viktor Beránek, Ladislav Kulanga, Peter Petras a Ladislav Chudík sa vďaka svojej vôli a láske k tomuto povolaniu navždy zapíšu do histórie tatranských končiarov. Obrazy priamych spovedí striedajú nádherné scenérie Vysokých Tatier, ktoré Pavol Barabáš zbieral v náročných podmienkach niekoľko mesiacov.

http://dev_napotulkach.smpp.sk/wp-content/uploads/2020/12/img_5fcf7026b47da.

Výsledkom je unikátny príbeh ľudí, ktorých ťažká práca zušľachtila a vyformovala do osobností, z ktorých by sme si mali vziať príklad. Poukazuje na to, že nie každý sa na túto prácu hodí a mnoho ľudí, ktorí prišli do Tatier, aby sa venovali tomuto povolaniu, dlho nevydržali. Hnaní vlastným egom alebo liečením svojich komplexov, pookriali nad tatranskou prírodou veľmi krátko, a tak sa potvrdilo, že vydrží len ten, kto prírodu pustí medzi seba.

„Nenosím preto, že by som nosil váhy veľké.

Ja si nosím sám kvôli sebe.“

L. Kulanga

Hodinový dokument sa pozerá aj na to, že práca v teréne je síce ekonomicky a logisticky neefektívna, vychádza však zo starej školy, ktorej cieľom je ochrániť krásu prírody od zbytočného ruchu, ktorý by mohla spôsobiť letecká doprava v prípade, ak by nahradila tisícky nachodených kilometrov.

„Preprava vrtuľníkom stojí 30 centov na kilo.

Preprava nosičom stojí 50 centov.

Nehovoriac o tom, že vrtuľník zoberie 2 tony a je vybavené.

Myslím si však, že vrtuľníky nemajú čo v Tatrách hľadať.“

V. Beránek

Monológy v sprievode emotívnej a veľmi dobre komponovanej hudby vyznievajú miestami nadnesene a vzdialene od reality, vôbec to však neuberá na dynamike jednotlivých scén. Ba naopak, podčiarkuje čistotu, ktorou sa jednotliví protagonisti prezentujú. Dokumentárny film Sloboda pod nákladom získal prvenstvo v kategórii Najlepší Dokument a v rámci 33. ročníka Medzinárodného horolezeckého filmového festivalu v Tepliciach nad Metují nenašiel premožiteľa. Poraziť negatívnou kritikou sme ho nedokázali ani my, a cestou z kina sme mu bez ostychu venovali subjktívnych 10 z 10. Pavol Barabáš v spolupráci s RTVS, Asociáciou filmových klubov, či inými inštitúciami opäť dokázal, že rozhodnutie investovať peniaze za kúpu vstupenky na tento film neoľutujete.

Názov: Sloboda pod nákladom

Žáner: Dokumentárny film, Slovenská republika, 2016, 61 min.

Scenár: Pavol Barabáš

Zvuk: Martin Merc

Dramaturgia: Tomáš Susko

Kamera: Pavol Barabáš

Réžia: Pavol Barabáš

Hudba: Michal Novinski, Martin Barabáš, Ladislav Chudík – violončelo

Účinkujú: Viktor Beránek, Ladislav Kulanga, Peter Petras a Ladislav Chudík

Trailer: www.youtube.com/watch?v=C718r-Yp0e0